Windy – dźwigi do transportu osób i towarów

Budownictwo mieszkaniowe, jak również budowle pełniące funkcję obiektów użyteczności społecznej, powinny być zaadaptowane do zdolności motorycznych wszystkich użytkowników. Chodzi o potrzebne udogodnienia, którymi są windy osobowe oraz towarowe, bądź platformy dla osób niepełnosprawnych.

Winda – urządzenie znane od wieków

Wbrew pozorom, winda w żadnym razie nie jest nowoczesnym wymysłem. Urządzenia te, wpędzane w ruch energią mięśni człowieka, potem zwierząt, a także z użyciem przeciwwagi, były montowane już w antycznym Rzymie w Pałacu Nerona czy Koloseum.
Współczesne windy odróżniają się od prototypów tylko nowomodnym wyglądem i przyłączem do energii elektrycznej, lecz reguła działania pozostaje jednakowa – każda winda transportuje osoby bądź artykuły w obie strony.

Typy wind

Współczesne przepisy budowlane jasno definiują niezbędność montowania wind w blokach mieszkalnych i biurowcach — jeszcze do niedawna montowanie wind było możliwe wyłącznie w budynkach pięciopiętrowych i wyższych, współcześnie — w zależności od budowy samej windy — wolno je montować w lokalach sporo niższych, również dwupiętrowych.

W lokalach mieszkalnych funkcjonują windy osobowo towarowe, służące do przewozu wyznaczonej liczby osób lub przedmiotów – na przykład sprzętów, z kolei w lokalach użyteczności powszechnej instalowane są oprócz tego typu dźwigów, także windy o specjalnym przeznaczeniu, to znaczy platformy dla osób niepełnosprawnych.

Bezpieczeństwo w okresie używania dźwigów osobowych

Każda winda osobowa lub osobowo-towarowa posiada określony udźwig i kubaturę. Ta norma powinna być bezwzględnie egzekwowana ze względu na bezpieczeństwo użytkowników – nadmiernie przeciążony dźwig osobowy zdoła skutkować awarią bądź niezwykle niebezpieczną sytuacją jaką jest zerwanie się liny nośnej. Ta sama norma dotyczy platformy do transportowania osób niepełnosprawnych – z wyjątkiem schematycznych środków ostrożności, platforma tego rodzaju powinna mieć specjalne zabezpieczenia, gdyż osoba siedząca na wózku inwalidzkim, w chwili zagrożenia nie będzie w stanie samodzielnie się wydostać z awaryjnego dźwigu.

Platformy do przewożenia osób niepełnosprawnych to zazwyczaj ze z każdej strony oszklone kabiny, co także jest swego rodzaju środkiem ochronnym użytkowników — w sytuacji awarii dźwigu, szklane zapory gwarantują kontrolowanie sytuacji i utrzymywanie kontaktu wzrokowego z osobą zamkniętą w wewnątrz windy, co ma niezwykle wartościowy wydźwięk.

Źródło:
windy osobowo towarowe.